#NWAChampionship Officials Prepare for Heat

Walmart NW Arkansas Championship presented by P&G kicks off on Friday with 144 players teeing up at Pinnacle Country Club in Rogers. In preparation for the expected high temperatures, organizers announce that free water will be available to all event spectators at the tournament this weekend. Water will be stationed throughout the course at concession stands and given out at no cost courtesy of Walmart and PepsiCo. 

 

“Keeping everyone safe on the course is our number one priority,” said Harry Hardy, Tournament Director. “We’re getting ahead of the heat to ensure that people who want to come out to the event can come out in a comfortable and safe environment.”

 

Other preparations include:

·         Spectator Shade Tents will be positioned every three to four holes throughout the course to offer relief from the sun

·         Cooling towels are available at the Walmart Kids Center presented by Dove and free to the general public

·         An air conditioned public viewing is available in the Filtrete Cooling Zone on the 17th Hole, the tournament’s signature hole known as the Gatorade Loudest Hole on Tour

·         Free Banana Boat sunscreen will be available at the driving range

Tickets to the tournament are $10 daily and $25 weekly, and can be purchased at the main admissions gates.  For more information, please visit www.NWAChampionship.com

5K @ the LPGA

GAB_8118

Lace up those running shoes for what is sure to be a unique 5k experience during LPGA week in Northwest Arkansas. Runners will start at the Walmart AMP, wind their way through the Pinnacle Country Club community, onto the golf course and run along the tournament's signature hole—the Gatorade Loudest Hole on Tour, #17. Register now for the inaugural 5k @ the LPGA! 

 

Click here to register! 

 
Picture2

What: Chip timed 5k race

When: June 27, 2015

Registration: 6:30 a.m.

Race Starts: 7:30 a.m.

Location: Start & Finish @ the Walmart AMP

Early registration: $20 until June 22

Race week registration: $25

 

 

 

 

 

 

 

Picture1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday, June 27 First Round Pairings

 

1st Tee Morning
Group #1   Marina Alex           Wayne, NJ  
7:30AM Alison Walshe       Westford, MA             
  Ariya Jutanugarn  Bangkok, Thailand  
Group #3 Jaclyn Sweeney Andover, MA   
7:41AM Ashleigh Simon South Africa               
  Karin Sjodin  Gothenburg, Sweden  
Group #5 Vicky Hurst   Melbourne, FL   
7:52AM Ji Young Oh  South Korea   
  Rebecca Lee-Bentham Toronto, Canada  
Group #7 Katie Futcher The Woodlands, TX   
8:03AM Candie Kung  Taiwan       
  Maria Hernandez  Spain                      
Group #9 Haeji Kang South Korea  
8:14AM Meena Lee  South Korea  
  Brittany Lincicome Seminole, FL  
Group #11 Brittany Lang Mckinney, TX   
8:25AM Shanshan Feng  Guangzhou, China  
  Pat Hurst Arizona    
Group #13 Mirim Lee South Korea  
8:36AM Yani Tseng   Lake Nona, FL  
  Angela Stanford Saginaw, TX   
Group #15 Hee-Won Han Seoul, South Korea  
8:47AM Beatriz Recari Pamplona, Spain  
  Caroline Masson Germany       
Group #17 Erica Popson   Orlando, FL  
8:58AM Brooke Pancake Chattanooga, TN  
  Sarah Jane Smith Caloundra, Queensland  
Group #19 Katherine Kirk Sunrise Beach, Australia  
9:09AM Hannah Jun Medlock San Diego, CA   
  Mo Martin Altadena, CA  
Group #21 Julia Boland Australia         
9:20AM Nicole Jeray Berwyn, IL  
  Cydney Clanton Rockwell, NC  
Group #23 Sue Kim Langley,  Bc, Canada  
9:31AM Heather Bowie Young Forth Worth, TX  
  Ryann O'Toole California          

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

10th Tee Morning
Group #2 Stacey Keating Australia                  
7:30AM Seon Hwa Lee South Korea  
  Tiffany Joh San Diego, CA  
Group #4 Reilley Rankin Hilton Head Island, SC  
7:41AM Lindsey Wright Albury, Australia  
  Chie Arimura Japan        
Group #6 Alena Sharp  Hamilton, Canada  
7:52AM Kayla Mortellaro Phoenix, AZ   
  Nicole Castrale Palm Desert, CA  
Group #8 *Gaby Lopez Mexico City, Mexico   
8:03AM Caroline Hedwall Sweden         
  Belen Mozo  Spain                      
Group #10 Ai Miyazato      Okinawa, Japan  
8:14AM Line Vedel Denmark           
  Se Ri Pak South Korea  
Group #12 Lizette Salas Azusa, CA   
8:25AM Morgan Pressel Boca Raton, FL  
  Gerina Piller Roswell, NM  
Group #14 Inbee Park   Seoul, South Korea  
8:36AM Cristie Kerr Miami, FL  
  Azahara Munoz Malaga, Spain  
Group #16 Anna Nordqvist  Eskilstuna, Sweden  
8:47AM Sandra Gal Cologne, Germany  
  Juli Inkster Los Altos, CA  
Group #18 Megan Grehan Mamaroneck, NY  
8:58AM Amelia Lewis Jacksonville, FL  
  Dewi Claire Schreefel The Netherlands  
Group #20 Paola Moreno Cali, Colombia   
9:09AM Alejandra Llaneza  Mexico City                
  Lisa McCloskey   Houston, TX         
Group #22 Paula Reto   Bloemfontein, South Africa  
9:20AM Laura Diaz Scotia, NY     
  Giulia Sergas Italy                      
Group #24 Kathleen Ekey Wadsworth, OH  
9:31AM Irene Coe LA Habra, CA  
  Silvia Cavalleri Milano, Italy               

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

1st Tee Afternoon
Group #25 Emma Jandel Dayton, OH  
12:30PM Jacqui Concolino Orlando, FL      
  Sun Young Yoo Seoul, South Korea  
Group #27 Christel Boeljon Beverwijk, Netherlands      
12:41PM Jeong Jang South Korea  
  Jennifer Kirby Paris, Ont., Canada  
Group #29 Mariajo Uribe Bucaramanga, Colombia  
12:52PM Jee Young Lee South Korea  
  Jane Park Rancho Cucamonga, CA  
Group #31* *Emily Tubert Burbank, CA  
1:03PM Natalie Gulbis Lake Las Vegas, NV  
  Pernilla Lindberg Bollnas, Sweden  
Group #33* Lydia Ko New Zealand      
1:14PM Stacy Lewis The Woodlands, TX  
  Jessica Korda Bradenton, FL  
Group #35* Michelle Wie Honolulu, HI  
1:25PM So Yeon Ryu South Korea  
  Paula Creamer Pleasanton, CA  
Group #37 Lexi Thompson Coral Springs, FL  
1:36PM Christina Kim San Jose, CA  
  Suzann Pettersen Norway     
Group #39 Na Yeon Choi South Korea   
1:47PM Catriona Matthew N. Berwick, Scotland  
  Amy Yang  South Korea    
Group #41 Jimin Kang Scottsdale, AZ  
1:58PM Thidapa Suwannapura Thailand           
  Giulia Molinaro Treviso, Italy       
Group #43 Birdie Kim                South Korea                
2:09PM Carlota Ciganda           Spain                      
  Mindy Kim Diamond Bar, CA  
Group #45 Paz Echeverria  Santiago, Chile  
2:20PM Kelly Tan  Malaysia        
  Ayako Uehara Japan                      
Group #47 Becky Morgan Monmouth, Wales  
2:31PM Amy Anderson Oxbow, ND  
  Veronica Felibert Caracas, Venezuela  

*Gatorade Loudest Hole on Tour Notable Group                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

10th Tee Afternoon
Group #26 Katie M. Burnett Brunswick, GA            
12:30PM Jodi Ewart Shadoff North Yorkshire, England  
  P.K. Kongkraphan   Thailand    
Group #28 Mi Hyang Lee South Korea       
12:41PM Dori Carter  Valdosta, GA                
  Jenny Suh  Fairfax, VA                 
Group #30 Moriya Jutanugarn Thailand                   
12:52PM Jennifer Song Ann Arbor, MI               
  Austin Ernst Greenville, SC             
Group #32 Victoria Elizabeth  Dayton, OH                 
1:03PM Maria McBride  Sweden           
  Megan McChrystal Stuart, FL                 
Group #34 Eun-Hee Ji  South Korea                
1:14PM Mina Harigae Monterey, CA                
  Haru Nomura     Kanagawa, Japan   
Group #36 Lorie Kane Prince Edward Island, Canada   
1:25PM Hee Young Park South Korea                
  Jenny Shin  Torrence, CA                
Group #38 Julieta Granada Paraguay                   
1:36PM Ilhee Lee  Seoul, South Korea   
  Chella Choi  South Korea                
Group #40 Pornanong Phatlum  Chaiyaphum, Thailand  
1:47PM Karine Icher France  
  Jennifer Johnson Carlsbad, CA   
Group #42 Xi Yu Lin   China          
1:58PM Moira Dunn  Utica, NY                   
  Lee-Anne Pace South Africa               
Group #44 Kim Kaufman     Huron, SD                  
2:09PM Sarah Kemp  Tuncurry, Australia         
  Jaye Marie Green Boca Raton, FL             
Group #46 Jennifer Rosales Philippines    
2:20PM Sandra Changkija Orlando, FL                
  Mi Jung Hur  South Korea                
Group #48 Sydnee Michaels Upland, CA                  
2:31PM Cindy LaCrosse Tampa, FL                   
  Mika Miyazato  Okinawa, Japan              

                                                                                                                                                                                                                     

 

10th Tee Afternoon
Group #26 Katie M. Burnett Brunswick, GA   
12:30PM Jodi Ewart Shadoff North Yorkshire, England  
  P.K. Kongkraphan Thailand         
Group #28 Mi Hyang Lee  South Korea                
12:41PM Dori Carter Valdosta, GA   
  Jenny Suh  Fairfax, VA                 
Group #30 Moriya Jutanugarn Thailand        
12:52PM Jennifer Song  Ann Arbor, MI   
  Austin Ernst Greenville, SC             
Group #32 Victoria Elizabeth Dayton, OH                 
1:03PM Maria McBride Sweden           
  Megan McChrystal Stuart, FL                 
Group #34 Eun-Hee Ji  South Korea      
1:14PM Mina Harigae Monterey, CA     
  Haru Nomura   Kanagawa, Japan  
Group #36 Lorie Kane  Prince Edward Island, Canada  
1:25PM Hee Young Park South Korea      
  Jenny Shin      Torrence, CA  
Group #38 Julieta Granada Paraguay           
1:36PM Ilhee Lee Seoul, South Korea  
  Chella Choi South Korea          
Group #40 Pornanong Phatlum Chaiyaphum, Thailand  
1:47PM Karine Icher   France                     
  Jennifer Johnson Carlsbad, CA  
Group #42 Xi Yu Lin China         
1:58PM Moira Dunn  Utica, NY        
  Lee-Anne Pace             South Africa               
Group #44 Kim Kaufman    Huron, SD      
2:09PM Sarah Kemp      Tuncurry, Australia  
  Jaye Marie Green Boca Raton, FL  
Group #46 Jennifer Rosales Philippines     
2:20PM Sandra Changkija Orlando, FL                
  Mi Jung Hur South Korea         
Group #48 Sydnee Michaels Upland, CA                  
2:31PM Cindy LaCrosse  Tampa, FL         
  Mika Miyazato     Okinawa, Japan